Де краще починати впроваджувати ІоТ? » ..::Wireless Ukraine::..
 
 
WU#1 WU#2 WU#3 WU#4 WU#5 WU#6 WU#7 WU#8
 


Главная     Статьи     Наши награды Новости от НКРСИ     Мировые Новости     Входящие письма     Исходящие письма     Сотрудничество     Фотогалерея     Подписка     Полезные ссылки Контакты 
Де краще починати впроваджувати ІоТ?

 

Сьогодні ми з вами почнемо закладати фундамент щодо ринку ІоТ.

 

Почну з того, що світові фахівці ведуть дебати, який саме з напрямків впровадження ІоТ перспективніше. Я знаю багато прикладів, де людство вже почало використовувати ІоТ рішення. Але на жаль по відношенню до наших реалій то все поки фантастика.

 

У чому я впевнений на сто відсотків, що це питання часу, коли людство полине у ІоТ рішення та стане залежне від машин та машинного інтелекту.

 

Проаналізувавши багато кейсів, та розуміючи те що відбувається на нашому вітчизняному ринку я намалював ось таку інфографіку.

 

Де краще починати впроваджувати ІоТ?

 

На цій інфографіці я для себе визначив основні напрямки галузей, та сервісів в середині цих галузей, де вже зараз можливо починати будувати ІоТ ринок в Україні. Закладати майбутнє.Чим більше я аналізую кейсів ІоТ у різних смартсистем, дивлячись які саме технології використовуються у середині смартсистем для різних прикладних завдань, тим більше я розумію, що побудувати смартисистему виключно на одні транспортній технології все ж неможливо.  


Є таки приклади коли достатньо отримувати інформацію та передавати далі на сервери для аналітики, тобто ми працюємо тільки  на збирання, а є таки приклади які потребують як передачі так і прийом даних від сенсорів? А головне це швидкість відпрацювання команди.  Наприклад використовувати як технологію LoRaWAN і наприклад SigFox. Саме під це я маю на увазі коли кажу про гібридні, або змішані  системи ІоТ.


Але на дошці, я виділив саме ті сегменти, де безперешкодно а саме головно ефективно можливо впроваджувати мережі LoRaWAN, із сімейства LPWAN рішень. Для того щоб у подальшому отримувати монетизацію. Я впевнений, що в цих сегментах попит буде. Головне це досить економічно обґрунтовано донести це до майбутнього замовника. 


Хочу нагадати, що мережі LoRaWAN вже зараз доступні у 250 містах та 34 країнах світу. 


Комерційні мережі IoT на базі технології LoRa(протокол LoRaWAN), побудовані від нідерландської KPN, бельгійською Proximus і французьких Orange і Objenious (дочірня компанія Bouygues Telecom) до тайваньської Asia Pacific Telecom, в якій вже налічується 500 базових станцій в центральній частині Тайваню і Таоюане. Очікується, що незабаром мережі LoRaWAN запустять в експлуатацію швейцарський оператор Swisscom, та індійський Tata Communications


На жаль в Україні національних мереж поки не має. Але ми очікуємо їх появу. Ми пам’ятаємо що існують фактори, які будуть саме технічно стримувати розвиток саме національних мереж, як я казав у попередньому відео, є досить багато питань що до наявності відповідної кількості радіочастотного спектру в Україні. Але рух все одно буде відбуватися. Ми працюємо над цими питаннями. 


Я залишаюсь прихильником ідеологій коли мережі ІоТ, почнуть будувати регіональні оператори ISP.


Саме вони почнуть будувати мережі ІоТ, тому що вони вже побудували власні транспортна мережа у своєму місті. Саме вони знають ті точки зіткнення у своїх містах, де може відбутись попит з тих напрямків що я намалював на дошці. Головне це комунікація з місцевою владою, бюджетами.


Тому залишаюсь у своїх висновках, що мережі ІоТ на базі стандартів LPWAN будуть будувати в Україні локально. А у подальшому можлива глобальна агрегація мереж.


Один з прикладів, початок будування мережі під назвою «МЕРЕЖА-868» яку почали будувати у місті Київ, та області. Зараз деякі фрагменти мереж будуть будуватися в інших областях. До концепції розбудови  якої я безпосередньо причетний. 


Але є і інша думка, наприклад у Deutsche Telekom розуміють, що імпульс проникненню "інтернету речей" які надають кейси зі збору телематики з лічильників або використання BigData для управління міськими службами сьогодні мало кого здивуєш. Треба рухатися у, сегменти, що виходять за рамки традиційного застосування IoT. Тому у німців виявився прихований туз в рукаві, кейс, який демонструє застосування IoT у будь-яких, навіть найнесподіваніших сферах. Наприклад, у бджільництві. 


Досить частенько мене питають, де кошти? Де та монетизація сервісів? Де та купа клієнтів у черзі, які хочуть мати сервіс ІоТ.


Друзі, я хочу вам нагадати, що напрямок ІоТ в Україні навіть ще не ембріоному стані, нам ще потрібно багато працювати над ринком а саме головне над зміною мислення людства. Саме в цьому криється велика проблема.


Хочу вам нагадати, що до 2022 року, згідно з оцінками аналітиків, об'єм глобального ринку LPWAN у сегменті ІоТ рішень виросте до $46 млрд доларів. Можливо у подальшому у цих цифрах буде і ринок України.


Експерти пояснюють вибухове зростання на LPWAN мережі тим, що встановивши у себе на підприємстві сенсори які працюють багато років на автономному електроживленні, та далеким радіусом дії, ви вирішаєте масу завдань промислового характеру, а також і економите кошти коли потрібно оперативно приймати рішення. Це так. Але як я казав поки немає розуміння, що це може бути саме так!


Деякі наші підприємства мають моно мислення. Я пам’ятаю приклад, коли ми запропонували встановити сенсори на квіткові клумбі у великому місті.  На що керівник підприємства відповів, а навіщо, в нашому місті не має дефіциту з водою.


А те що, ми маємо зростаючу ціну на паливо навіть ніхто не врахував Людина міркували виключно терміном вода, тому що дійсно його витрачається досить багато.


Що ще хочу додати. LPWAN мережі це по суті платформа для побудови практично всіх смартсистем, міста, підприємств, и.і.д. Саме цими технологіями в середині смартистем як метастазами оплутані всі сервіси які можливо оцифрувати та підключити до мережі Інтернет побудувавши аналітичні смартсистеми.


Тепер давайте перейдемо до реальних кейсів. 


Ми знаємо багато прикладів коли СмартСіти будують на базі вказаних технології.  Для себе я виділив найбільш цікаві та практично реалізуємо. Один з прикладів, коли в Нідерландах вирішили "будувати" розумне місто на базі LoRaWAN.  З багатьох міст прикладів, я обрав саме Нідерланди, та Глазго.

З точки зору практичного використання LPWAN мереж, мої думки щодо використання у сегментах перших потреб перетинаються саме з тими кейсами які почали впроваджувати цих міст. 

У 2016 році в столиці Нідерландів - Амстердамі, що налічує більше 800 тис. жителів, а площа складає 219 кв.км. була запущена мережа LoRaWAN. У місті, було встановлено 10 базових станцій вартістю $1200 тис. кожна.

Проаналізувавши, щодо можливостей використання LoRaWAN, фахівці з цих країн зосередились на ключових моментах. 


Це Логістика, ЖКХ, Екологія, та СільхозГосподарство.  


Де краще починати впроваджувати ІоТ?


Наприклад, переповнені розумні сміттєві баки зможуть оповіщати комунальні служби про необхідність вивезення відходів. 


 Це дуже цікавий кейс, такий підхід дасть значну економію коштів та головне ефективне використання автомобільних ресурсів. А саме головне, що для впровадження вже такого кейсу не потрібно щось грандіозне будувати. 


Щодо довкілля то наприклад у Глазго вже зараз відбувається ефективний контроль стану довкілля за допомогою LoRaWAN. 


У місті Глазго за допомогою датчиків, які відстежують забруднення довкілля, вдалося понизити викиди шкідливих речовин. 


Якщо казати про цей кейс, то наприклад існує вже готове рішення компанії Оріон М2М де на міських ліхтарях освітлення монтується відповідне обладнання. Комунальні служби не тільки керують ліхтарями, так і збираєте аналітику щодо забруднення у місті. 


Ця інформація корисна, наприклад для обрання місця проживання, з точку зору більш екологічного районну міста,  у деяких країнах таким показниками користуються страхові компанії, там де екологія гірше вартість страховки у районі міста вище. 


Також знаю приклади коли підключивши інформацію з сенсорів до аналітики медичних закладів, пацієнтам вже надаються рекомендації щодо поведінки для безпечного проживання у цьому районі. А на гаджети або смарт браслети мешканців можуть приходити повідомлення що саме зараз вам потрібно зачинити вікна або надягнути засоби захисту, і.т.д.


В Україні використовують стаціонарі станції постійного контролю навколишнього середовища. Але вони вже досить застаріли, точність їх також на жаль досить невелика, та ще при цьому вони дуже дорогі, тоді як мобільні системи на основі LoRaWAN не лише коштують дешевше, але і можуть бути розгорнуті у багатьох районаз міста, покриваючи максимально велику територію міста. 


Таких підхід дозволить виявляти в найбільш забруднені точки у місті, та джерела забруднень.


Ще один приклад сільгосподарство.  Де, фермери скорочують витрати на полив рослин і домагаються більшої врожайності. В Україні також є зацікавленість в таких кейсах. Зараз фермери хочуть практично онлайн наглядати за показниками землі у своїх господарств, та ефективно використовувати земельні ресурси для висаджування різних рослин. 


В Україні навіть розроблений відповідний сенсор. Він збирає показники температури та вологості з ґрунтів. Надаючи первинні данні для подальшої аналітики. 


Це як аналог розробки компанії Senet і Sensoterra яка оголосили про створення системи  для управління системою вологості ґрунту Sensoterra. Система побудована на мережі IoT Senet і LoRaWAN.


Контроль вологості ґрунту дозволяє фермерам ефективно витрачати воду. Раніше більшість датчиків були сполучені за допомогою дротів, що робило розгортання рішень дорогим.  


Рішення Senet і Sensoterra дозволять фермерам в режимі реального часу отримувати дані про вологість грунту. 


Датчики можуть бути встановлені впродовж лічених хвилин. Дані доступні онлайн вже за годину після того, як сенсори змонтовані. Безкоштовне застосування доступне для смартфонів, ноутбуків і планшетів.


До речі, у нас навіть є приклади, коли фермери додатково встановлювали датчики комплекси поливу полей. Як охоронні системи, як виявилось у них також крадуть мідні різні переходи на поливних машинах.


Ще приклад, коли міста які потерпають від підтоплень від гірських річок для вистежування рівня води в річці були встановлені датчики, що базуються на технології LoRaWAN. 


Міська адміністрація отримає достовірні і оперативні дані про рівень води в річці, вологості ґрунти і інші параметри, необхідні для прогнозування паводків.


Досить локальний але цікавий кейс. 


Компанія Binary Beer розробила розумні кеги (барильця для пива), які можуть повідомляти про якість і кількість пива, що залишилося. Датчики контролюють рівень заливки, умови довкілля, такі як вологість і температура, що впливають на якість продукту. Перші такі барильця використовуються пивоварнею Five Barrel Brewing і готелем Headlands Hotel. Тобто ресторану тепер не потрібно турбуватися коли можливо може закінчитися пиво, та хто буде контролювати його якість. Цей кейс я також від ношу до логістичних. А саме головне, що він також нескладно може бути впроваджений.


Ось що про це думає ідеолог вказаного сервісу Майкл Бертон(Michael Burton). "Ми хотіли допомогти ресторанам, щоб вони завчасно до того, як пиво у барильці закінчиться, могли замовити нову порцію. Ще одна проблема, яку нам хотілося б вирішити, - допомогти позбавиться від пива, яке неправильно зберігалося і зіпсувалося". Переговори Binary Beer веде з Heineken і Anheuser - Busch. 


Для забезпечення роботи сервісу використовуються датчики LoRaWAN


І щось мені підказує, що у подальшому у рекламних компаніях, це буде дуже топова штука. Людям давно вже не цікава історія коли там хто варив те пиво так коли його хто на чому возив. 


До речі саме тому я не розумію маркетологів наших пивоварень які розповідають про якісь століття. Да якщо ваше пиво буде погано, його просто ніхто не купить. Я розумію, таким чином ви показуєте елемент довіри який пройшов через віки. Але мені щось підказує, що пиво у кегах, де є такий сенсор довіряти будуть більше.


Аналітики з усього світу приходять до думок, що Мережі LoRaWAN орієнтовані на працю на ізольованих територіях, і це не лише в сільському господарстві, але і у видобутку корисних копалин, та інше. 


Повністю з цим погоджуюсь


Наприклад, платформи на морському шельфі значно віддалені від берега, тобто і від мереж мобільного зв'язку. IoT- рішення, що базуються на зв'язці "LoRaWAN, - супутниковий зв'язок", вирішують проблеми моніторингу роботи критично важливих механізмів станції. Датчики своєчасно оповіщають, яким вузлам знадобиться негайний ремонт. Це дозволяє уникнути простоїв, які можуть доходити до декількох мільйонів доларів в добу. 

Експлуатаційні параметри знімаються датчиками регулярно і вирушають в диспетчерську, де система SCADA управляє іншими приладами.

В Україні також нафтові компанії вже цікавляться такими пристроями враховуючи, що їх бурові установки розкидані на досить великій території, і з відти потрібно знімати показники. Один з таких проектів я навіть особисто прораховував. Але на жаль, довіра до нових систем поки досить низька. Та і вартість інколи навіть нафтові компанії лякає. Хоча коли я їх переконував що у подальшому ви зможете мінімізувати ваші ризики, починали таки замислюватися.  

Так, з точки зори перебудови мережі, кошти не малі, але я впевнений що у подальшому, це дасть більше ефекту керування та моніторингу а у подальшому і економію.

Наприклад велика економія вже буде на технічному обслуговуванні датчиків, до того ж у мереж LoRaWAN існують і інші переваги.

Ключові переваги LoRaWAN - це не лише дешевизна обслуговування, але і мінімальні витрати на придбання і технічне обслуговування датчиків. 

Різновиди датчиків для роботи в мережах LoRaWAN, постійно зростають. З ростом таких приладів відбувається і зменшення вартості цих приладів. З часом як я і казав, такі датчики будуть у кожному пристрою.

Завершуючи я все ж повернуся до прикладу з Deutsche Telekom та бджільництві, я згадав що серед наших колег є таки бджолярі.

Так от, Deutsche Telekom розмістив на вуликах датчики, що збирають важливі дані, а саме температуру, вологості, тиск, сигналізують бджолярям про необхідність втручання в життя своїх підопічних, а датчик ваги вулика допомагає зрозуміти, коли пора збирати надлишки меду. 

В результаті, смертність бджіл значно знизилася, а ефективність пасік навпаки - збільшилася.

Аналітики Link Labs  вважають, що завдяки конкурентним перевагам, на мережу припадуть мільярди середніх і недорогих контрактів.

Крім того, мережі 5G, згідно з дослідженнями Lux Research, як мінімум до 2028 року не зможуть скласти серйозної конкуренції LoRaWAN.

Тому вже зараз вам потрібно почати рухатися уперед до побудови смартсистем у ваших містах.

Дякую вам!

 

Якщо вам важки читати то дивимось відео:

 

Наприклад, платформи на морському шельфі значно віддалені від берега, тобто і від мереж мобільного зв'язку. IoT- рішення, що базуються на зв'язці "LoRaWAN, - супутниковий зв'язок", вирішують проблеми моніторингу роботи критично важливих механізмів станції. Датчики своєчасно оповіщають, яким вузлам знадобиться негайний ремонт. Це дозволяє уникнути простоїв, які можуть доходити до декількох мільйонів доларів в добу. 
Експлуатаційні параметри знімаються датчиками регулярно і вирушають в диспетчерську, де система SCADA управляє іншими приладами.
В Україні також нафтові компанії вже цікавляться такими пристроями враховуючи, що їх бурові установки розкидані на досить великій території, і з відти потрібно знімати показники. Один з таких проектів я навіть особисто прораховував. Але на жаль, довіра до нових систем поки досить низька. Та і вартість інколи навіть нафтові компанії лякає. Хоча коли я їх переконував що у подальшому ви зможете мінімізувати ваші ризики, починали таки замислюватися.  
Так, з точки зори перебудови мережі, кошти не малі, але я впевнений що у подальшому, це дасть більше ефекту керування та моніторингу а у подальшому і економію.
Наприклад велика економія вже буде на технічному обслуговуванні датчиків, до того ж у мереж LoRaWAN існують і інші переваги.
Ключові переваги LoRaWAN - це не лише дешевизна обслуговування, але і мінімальні витрати на придбання і технічне обслуговування датчиків. 
Різновиди датчиків для роботи в мережах LoRaWAN, постійно зростають. З ростом таких приладів відбувається і зменшення вартості цих приладів. З часом як я і казав, такі датчики будуть у кожному пристрою.
Завершуючи я все ж повернуся до прикладу з Deutsche Telekom та бджільництві, я згадав що серед наших колег є таки бджолярі.
Так от, Deutsche Telekom розмістив на вуликах датчики, що збирають важливі дані, а саме температуру, вологості, тиск, сигналізують бджолярям про необхідність втручання в життя своїх підопічних, а датчик ваги вулика допомагає зрозуміти, коли пора збирати надлишки меду. 
В результаті, смертність бджіл значно знизилася, а ефективність пасік навпаки - збільшилася.
Аналітики Link Labs  вважають, що завдяки конкурентним перевагам, на мережу припадуть мільярди середніх і недорогих контрактів.
Крім того, мережі 5G, згідно з дослідженнями Lux Research, як мінімум до 2028 року не зможуть скласти серйозної конкуренції LoRaWAN.
Тому вже зараз вам потрібно почати рухатися уперед до побудови смартсистем у ваших містах.
Дякую вам!
Якщо вам важки читати то дивимось відео

  • Питання щодо спрощеної процедури отримання дозвільних документів для смуги ...
 • Про впровадження системи LoRaWAN як складової транспортного середовища для ...
 • LPWAN технологій, та інші технології 3GPP Частина-2
 • Технологія, яка надихає на економію
 • Продовження розмови про впровадження ІоТ
 • Що таке якість мобільного зв’язку та с чого вона складається?
 • Безпека та захист інформації в мережі LoRaWAN
 • Законодавче поле України у сегменті використання РЧР України
 • Ліцензія, яка веде до тупику?
 • LoRaWAN зараз досить найпопулярніша тематика
 •    Украинская Баннерная Сеть


  www.tetra.net.ua  free counters  журнал Wireless Ukraine

  © Wireless Ukraine 2012